Maltepe’de sanat çalıştayı yapıldı

Maltepe; kültür ve sanatın yeni merkezi sloganıyla ilçede kültür ve sanat alanındaki etkinlikleriyle önemli bir atılım yapan Maltepe Belediyesi, Başkan Ali Kılıç öncülüğünde sanat buluşmaları gerçekleştiriyor. Maltepe’de farklı sanat alanlarından yüze yakın sanatçının katıldığı buluşmaların üçüncüsünde, Sanat Çalıştayı yapıldı. Çalıştayda, resim-karikatür, müzik, edebiyat, tiyatro, sinema kategorilerinden aynı alanlarda çalışan sanatçılar bir araya gelerek ortak öneriler sundu.

Salonlardan sokaklara taşınmalı

Çalıştay sonunda sanatçı köyü, müze ve akademi kurulması, festivaller, şiir dinletileri düzenlenmesi gibi öneriler ortaya çıkarken, kültür ve sanatın salonlara sıkıştırılması da eleştirildi. Çeşitli etkinlik ve atölye çalışmalarıyla sokaklarda, mahallelerde insanların kültür-sanatla buluşması gerektiği ifade edildi. Sanata ilgi duyan toplumsal bir yapının öneminin de vurgulandığı çalıştayda, okullarda gönüllü sanat eğitimleri verilmesi önerildi.

Önerileri tek tek not aldığını ve yol haritasını bu doğrultuda belirleyeceğini ifade eden Başkan Kılıç, Sanata ve sanatçıya önem veriyorum. Sizlerin bize kazandıracağı perspektif sayesinde biz, kültür ve sanatı halkımızla buluşturmak istiyoruz. 3 toplantıdır başından sonuna kadar önerilerinizi dinliyorum. Bir öğrenci gibi notlarımı alıyorum. Okul öncesi eğitimlerden başlayarak, bu topluma sanatı sevdirmemiz gerekiyor. Ayağa kalktığımız zaman ilk önce sanatçılarımızı yanımızda görmeliyiz. Mahallelerde, sokaklar insanların yaşadığı her alanda sanatçı, sanatıyla orada olmalı. Birlikte yapacak çok işimiz var diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan FETÖ operasyonunda gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir