Güngören Belediyesi’nin düzenlediği Edirne gezilerine yoğun ilgi

Sertifikalı rehberler eşliğinde Edirne’yi gezen vatandaşlar, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii olmak üzere Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Edirne’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini ziyaret ederek bilgi alıyorlar.

Güngören Belediyesi’nin düzenlediği “Edirne Gezisi” önemli bir görevi yerine getiriyor. Gezi programı kapsamında yüzlerce yıllık tarihi zenginliği barındıran Edirne’yi hiç görmemiş olan ilçe sakinleri uzman rehberler eşliğinde tarihi ve kültürel bilgiler ediniyorlar. Haftanın belirli günleri düzenlenen Edirne gezisi programına katılan ilçe sakinlerine, Güngören’den yola çıkar çıkmaz sabah kahvaltısı ikram ediliyor. Edirne’ye varıldığında program Üç Şerefeli Camii ziyareti ile başlıyor. Ardından ziyaret edilen Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra çorba, köfte ve Edirne’nin meşhur tava ciğerinden oluşan öğle yemeği yeniliyor. Öğleden sonraki ziyaret programında yine rehberler eşliğinde Eski Cami Arasta ve Bedesten çarşıları, Sağlık Müzesi ve Balkan Savaşı Müzesi, 2’inci Beyazıt Külliyesi, Adalet Kasrı, Eski Edirne Sarayı, Kırkpınar yağlı güreşlerinin yapıldığı meydan, Lozan Anıtı, Meriç ve Tunca köprüleri ile Balkan Şehitleri Anıtı geziliyor. Uzman rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılanlar tarihi, turistik ve kültürel mekanları gezip bilgi alıyorlar. Mimar Sinan’ın eserlerini görme imkanı bulan ilçe sakinleri ayrıca Selimiye Camii’nde de ibadetlerini yerine getirme imkanı buluyor.

Her geçen gün bu gezilerimize ilgi artıyor

Sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’ye düzenlenen geziye ilginin her geçen gün arttığını belirtti. Gerçekleştirilen sosyal ve kültürel gezilerin amacına ulaştığını belirten Başkan Karaman, “Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan serhat ilimiz Edirne çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Ecdadımızdan bize kalan bu eserlerimizi tanımamız gelecek bilgili ve öz güveni yüksek nesiller yetiştirebilmemiz bakımından da çok önemli. Edirne ilimiz Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri ve kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. Hemşehrilerimin geçmişten günümüze bir köprü görevini de üstlenen serhat şehrimizi tanıması için bu gezileri düzenliyoruz. Her geçen gün bu gezilerimize ilgi artıyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Genç boksörlerden Karadağ’da 3 madalya başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir